Hope Creamery
  • Home
  • About
  • Butter
  • Buy Butter
  • Products
  • News
  • Recipes
  • Store
  • Contact

The Cost of Butter

12/25/2014

2 Comments

 
Did you know that it takes 12 pounds (or about 1.5 gallons) of whole milk to make a gallon of ice cream? Now, how much would you pay for a gallon of ice cream?  It takes just over 21 pounds (or about 2.5 gallons) to make a pound of butter.  It seems to me that a gallon of ice cream should be cheaper than a pound of butter--since it uses less milk, right?  Wrong.

At Coburn's Delivers a gallon of Kemps Ice Cream is $8.99, a pound of Hope Butter is $5.99 and a gallon of Kemps Whole Milk is $4.19.  Now lets do the math...

Ice Cream takes 1.5 gal of milk.   1.5 gal x $4.19 = $6.28.  Cost in store = $8.99
> Leaving room for production and other ingredients.  Seems fair.

Hope Butter takes 2.5 gal of milk.   2.5 x $4.19 = $10.47.   Cost at store = $5.99
> Wow!  Butter is a steal!  How do they do that?  

I know you can get some butter cheaper, but let's face it -- it's cheaper butter, coming from factory cows and an automated butter factory.  Ours comes from local cows from local farmers and made by our butter maker Gene.  Buying local supports the local economy.  Oh, and have we mentioned the taste?  

As one woman put it (unsolicited on the Hope Creamery Facebook Page): 
This is, swear on a stack of bibles, the best butter I have ever eaten. I swoon when I put this butter on homemade bread. Seriously. I swoon.
2 Comments

    Author

    Tim Christman knows butter.  As well as being Sales Manager for Hope Creamery he is a chef and even hosted his own cooking show.

    Archives

    March 2016
    April 2015
    December 2014

    Categories

    All
    Butter
    Cost

    RSS Feed

© 2015 Hope Creamery   | 9043 SW 37th Ave; Hope, MN  56046   |   (507) 684-2019   *  Website by PattyMac*WebDesign